جهاد روشنايي با ايجاد ۲۰ هزار نيروگاه خورشيدي مقیاس کوچک ۵ کیلوواتی در مناطق روستايي و عشايري

آيين امضاي تفاهم‌نامه طرح جهاد روشنايي بين سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان بسيج مستضعفين، كميته امداد و صندوق كارآفريني اميد با موضوع توسعه نيروگاه‌هاي خورشيدي خرد و كوچك خانگي در مناطق روستايي و عشايري و با حضور دكتر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در محل سازمان مذكور برگزار شد.
دكترمحمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس اين سازمان در جلسه مذكور اظهار داشت سازمان بسيج مستضعفين به اقتضاي ايام و شرايط كشور، همواره در كنار مردم و با مردم بوده است و نمود عيني آن در دوران دفاع مقدس و سازندگي و در عرصه‌هاي دشوار كشور بوده و اينك در هنگامه تحريم‌هاي بي‌سابقه تاريخ، همچنان حضور پررنگي دارد. وي افزود امروز به ياري خداوند متعال و با بهره‌گيري از آموزه‌هاي وحياني و راهنمايي‌هاي گره‌گشاي رهبر معظم انقلاب اسلامي و نيز حضور بسيج عزيز در كنار مردم، تحريم‌ها و تهديدها را با موفقيت سپري كرده و به فرصت بدل مي‌كنيم. دكتر نوبخت با بيان اين‌كه در توسعه اقتصادي، ما توسعه همه‌جانبه كشور را مد‌نظر داريم، افزود با امضاي تفاهم‌نامه طرح جهاد روشنايي، اشتغال و توانمند كردن خانواده‌هاي روستايي و عشايري را با كمك سازمان بسيج مستضعفين، كميته امداد و صندوق كارآفريني اميد پي‌گيري مي‌كنيم و از همه اين دستگاه‌ها هم تقدير مي‌كنيم كه همچنان در كنار مردم محروم هستند. 
در اين مراسم، سرتيپ پاسدار سردار غلامرضا سليماني رييس سازمان بسيج مستضعفين هم با گرامي‌داشت ياد و خاطره بنيان‌گذار بسيج در چهلمين سالگرد تأسيس بسيج اظهار داشت در شرايط حاضر كه فشار حداكثري از سوي دشمنان اين مردم و كشور شتاب و سرعت گرفته است، اتخاذ رويكرد اشتغال و حمايت از محرومان در مناطق روستايي و عشايري، اثرات راهبردي در زندگي و معيشت مردم خواهد داشت. وي تصريح كرد كه ما به عنوان خادمان مردم با افتخار اعلام مي‌كنيم كه اين آمادگي را داريم كه با همه توان و قدرت مردم و بسيج و در كنار ديگر دستگاه‌هاي مسوول، بتوانيم در مقابل مشكلات بزرگ، جبهه واحدي تشكيل دهيم و توجه و تمركز خود را به حل مشكل اشتغال و رفع مشكلات حاشيه‌نشيني داشته باشيم. سردار سليماني در ادامه اظهارات خود تأكيد كرد كه سازمان بسيج مستضعفين بر اساس شرايط بومي كشور و آن چيزي كه در شرايط تحريم ايجاد شده، همانند گذشته همچنان در كنار مردم خواهد بود.
در اين مراسم مرتضي بختياري رييس كميته امداد هم در سخنان كوتاهي گفت: تجربه ما در كميته امداد، گوياي آن است كه طرح جهاد روشنايي خواهد توانست هم به ماندگاري عزيزان روستايي و عشايري در مناطق سكونت خود كمك كند و هم در عين ايجاد اشتغال پايدار، به مهاجرت معكوس هم مدد خواهد رساند. وي افزود اميدواريم به ياري خداوند متعال و با كمك بسيج و سازمان برنامه و بودجه كشور و نيز حمايت‌هاي  صندوق كارآفريني بتوانيم اين برنامه را به انجام و فرجام مناسب برسانيم.
در مراسم مذكور، دكتر سيدحميد پورمحمدي معاون اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور در مورد محتواي اين تفاهم‌نامه گفت هركدام از اين نيروگاه‌ها در حدود ۳۵ تا ۴۰ ميليون تومان هزينه لازم دارد و در مرحله اول، ۲۰هزار واحد نيروگاه و در مراحل بعدي تعداد ۱۰۰ هزار نيروگاه توليد برق احداث خواهد شد. وي افزود منابع مورد نياز اين طرح از محل تسهيلات مالي در مناطق مرزي چهار درصد و در مناطق عشايري شش درصد و از طريق صندوق كارآفريني اميد تأمين خواهد شد و جهت‌گيري اين نيروگاه‌ها كمك به اشتغال مردم و توليد انرژي پاك خواهد بود. به گفته دكتر پورمحمدي، شركت مپنا اعلام آمادگي كرده است كه براي توليد اين نيروگاه‌ها و از طريق بسيج به مردم آموزش‌هاي لازم را ارايه خواهد داد و برق توليدي را نيز شركت توانير خواهد خريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *